טיפול CBT

סקס ו-OCD

סקס ו-OCD

OCD, או הפרעה טורדנית כפייתית בעברית, יכולה להשפיע על כל תחומי החיים. אחד התחומים הוא גם חיי המין. במאמר הבא אסקור מספר דרכים בהן OCD יכולה לפגוע בחיי המין.

סקס? ה-OCD הוציא לי את החשק

הפרעה טורדנית כפייתית גוזלת זמן ומשאבים רבים, ויכולה לפגוע במצב הרוח, עד לכדי דיכאון. כשככל כך טרודים, לפעמים פשוט אין חשק לסקס. החשק נפגע עוד יותר אם קיים דיכאון, שאחד התסמינים הנפוצים שלו הוא פגיעה בחשק המיני. הפגיעה יכולה להתגבר אם ה-OCD משפיע ישירות על חיי המין, כפי שאפרט בסעיפים הבאים.

מחשבות טורדניות לגבי חיי המין

קיימים לא מעט תכנים טורדניים העוסקים במגוון תחומי חיים, וכוללים מחשבות טורדניות ספציפיות לגבי יחסי מין. בין התכנים הנפוצים ניתן למנות: מחשבות טורדניות לגבי הידבקות/הדבקת בן הזוג במחלה (למשל איידס או הרפס). מחשבות טורדניות דתיות, כגון עיסוק בטהרת המשפחה או חשש טורדני משפיכת זרע לשווא. עיסוק טורדני בתפקוד המיני או באברי המין. מחשבות טורדניות לגבי מידת ההתאמה של בן/ת הזוג אלי (ROCD). מחשבות לגבי הזהות המינית. פחד להיכנס להריון.

יחד עם המחשבות הטורדניות מגיעות גם פעולות כפייתיות או הימנעויות. למשל בדיקה חוזרת אם לבן/בת הזוג יש שריטות העלולות להעביר מחלה, מיקוד תשומת הלב באיבר המין כדי לוודא שהוא מתפקד בצורה טובה, בדיקות חוזרות ומופרזות של שבע נקיים, בדיקת רמת המשיכה שלי לבת הזוג כדי לוודא שאני נמשך אליה (והיא בת הזוג המתאימה לי, או לחילופין, כדי לוודא שאני נמשך לנשים ואיני הומוסקסואל).

השפעה כללית של ה-OCD

המחשבות הטורדניות והטקסים לא נעלמים כשמגיעים למיטה. אם אני מוטרד מענייני סימטריה וסדר, יתכן ואהיה כל כך מוטרד מכך שהסדין התקמט במהלך יחסי המין שלא אוכל להיות מרוכז בהם, או אבחר לעצור את הכל כדי לסדר. אם ה-OCD שלי נסוב סביב ניקיון, יתכן מאוד וארגיש שאני יכול להתחיל באקט מיני רק לאחר שאני והצד השני התקלחנו, צחצחנו שיניים והמצעים הוחלפו. יתכן ואמנע לחלוטין מחיי מין כיוון שזיעה ונוזלי גוף אחרים הם מגעילים בעיני. גם אם אין השפעה ספציפית על הסקס עצמו, צריך רמה מסוימת של פנאי נפשי כדי להתרכז ביחסי המין וליהנות מהם, ולעיתים האוסידי גוזלת כל כך הרבה משאבים שפשוט לא נשאר כוח ופנאי נפשי לשם כך.

קושי להתמקד בסיטואציה המינית

כדי ליהנות מסקס צריך להיות בסיטואציה, להתמקד בתחושות הגופניות, בי, בבן או בת הזוג, בהנאה שלנו. אם חלקים קטנים בלבד מהתודעה שלי ממוקדים ביחסי המין ורובה עסוקה בקדחתנות במחשבות לא נעימות, מאיימות, מעוררות גועל, חרדה וכן הלאה, יהיה לי קשה מאוד ליהנות. הדבר יכול להוביל לפגיעה בתפקוד המיני, אך גם אם התפקוד כלפי חוץ הוא תקין – זה עדיין לא כיף גדול.

קושי למצוא זוגיות

OCD פוגעת פעמים רבות ביכולת למצוא ולשמור על זוגיות. הקושי יכול להיות בשל תכנים הקשורים ספציפית לזוגיות או מיניות, בשל פגיעה כללית בתפקוד המשפיעה גם בתחום זה, או בשל קושי לקיים קשר אינטימי וקרוב בשל ההפרעה. אפשר אומנם לעשות פעילויות מיניות מסוימות גם בלי זוגיות, למשל אוננות (אם ההפרעה מאפשרת זאת כמובן), אך כמובן שקיימת כאן הגבלה רצינית. רבים אינם מסתפקים, ובצדק, באוננות או צורות אחרות של מיניות, ושואפים לזוגיות הכוללת יחסי מין, או לקשרים מיניים אחרים, בהתאם לשאיפות ולאורח החיים של האדם.

 

קצת הומור, סרטון על OCD וסקס

 

איך אפשר לשפר את חיי המין ב-OCD?

כיוון שהבעיה אינה בעיה מינית, הטיפול אינו טיפול מיני אלא טיפול ב-OCD. הטיפול היעיל ביותר ב-OCD כיום הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, בשילוב עם טיפול תרופתי במידת הצורך. חלק מההשפעה על חיי המין אינה ישירה, אלא נובעת מהשיפור הכללי במצב. כלומר, כשארגיש יותר טוב ואהיה פחות מוטרד, יתכן מאוד והחשק המיני יעלה, ויהיו לי יותר פנאי ומשאבים לעסוק בחיי המין וליהנות מהם. חלק מההשפעה ישירה יותר, כשבתוך הטיפול נעשית עבודה על מחשבות טורדניות או טקסים המשפיעים ישירות על חיי המין, וניתנים כלים להפחתת ה-OCD גם בתחום זה. בנוסף, במידת הצורך משולבים כלים נוספים, כגון מדיטציית מיינדפולנס המלמדת לחזור ולהיות בהווה במקום במחשבות, או כלים מתחום הטיפול המיני, כשנוצרו פגיעות בתפקוד המיני או במיניות במסגרת הזוגיות.

 

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

תפריט נגישות

Call Now Button