טיפול CBT

מהו דיכאון

דיכאון

המילה דיכאון נמצאת בשימוש רווח ושגוי. רבים משתמשים בה לתאר מצב רוח ירוד זמני, חשוב להבין כי דיכאון הוא לא רק מצב רוח ירוד, אלא מחלה שאין להקל בה ראש. כמו כל מחלה “פיזית”, דיכאון יכול לפגוע באופן ניכר באיכות חיי האדם ובתפקודו, ואף להוביל  לסכנת חיים. כדי לסבר את האוזן, אובדנות היא הגורם העשירי בשכיחותו למוות בארה”ב, ורבים מהמבצעים אקט אובדני סובלים או סבלו מדיכאון. דיכאון אינו מסתכם במצב רוח ירוד, אלא  כולל רכיבים פיזיים, רגשיים, מחשבתיים והתנהגותיים, המופיעים בעוצמה גבוהה ולאורך זמן. חשוב לדעת שלא כל המרכיבים חייבים להיות נוכחים על מנת שהאדם יוגדר כסובל מדיכאון, כך שגם אם רבים מהמרכיבים לא קיימים אצלכם, הדבר אינו אומר שאינכם סובלים מדיכאון.

ביטויים רגשיים, פיזיים, מחשבתיים והתנהגותיים של דיכאון

מרכיבים רגשיים של דיכאון. דיכאון כולל חוסר הנאה מדברים שהאדם נהנה מהם בדרך כלל. תחושת מועקה, דכדוך או עצב. אשמה. הדיכאון יכול להיות “מעורב” ולכלול גם מאפיינים של חרדה. אצל חלק מהסובלים מדיכאון קיימים גם עצבנות וכעס מוגברים.

מרכיבים פיזיים של דיכאון. דיכאון יכול לכלול אחד או יותר מהמאפיינים הבאים. שינויים בדפוס השינה (שינה מרובה, קושי להירדם, יקיצה מוקדמת, התעוררויות מרובות ועוד), ירידה או הגברה בתיאבון (המלווים בירידה או עלייה במשקל), ירידה בחשק המיני, איטיות, תחושת חוסר מנוחה ואי שקט (מצב העלול להיות מסוכן, ונמצא כמגביר את הסיכון לאובדנות).

מרכיבים מחשבתיים של דיכאון. אנשים הסובלים מדיכאון נוטים לשפוט עצמם לחומרה, כשהשיפוט מופנה לעבר, להווה ולעתיד. הם רואים כשלונות רבים בעברם, רואים פגמים בהתנהלותם בהווה ושופטים עצמם כפחות טובים מאחרים, וכשהם מסתכלים לעתיד – הם רואים תמונה עגומה. המחשבות  משליכות על רגשותיהם, ויוצרות אשמה, חוסר תקווה, בוז או שנאה עצמיים ועוד.

מרכיבים התנהגותיים של דיכאון. אנשים הסובלים מדיכאון נוטים לסגת מפעילות. הנסיגה יכולה לכלול פעולות יומיומיות, קשרים, פעולות שהם נהנים מהם, ועבודה או לימודים. לדוגמא, תזונתו של אדם מדוכא יכולה להיפגע, כשהוא יחטוף מהיד על הפה ולא יאכל באופן מסודר. הוא יכול להזניח את הטיפול בביתו ואת ההגיינה האישית שלו, להפסיק לעשות ספורט, להימנע מפגישות עם חברים או אף משיחות עמם, ולא להגיע לעבודה, עד שיהיה בסכנת פיטורים. ההתנהגות נובעת מדיכאון, אך גם תורמת לו, הן בשל ריקון החיים מדברים שהאדם נהנה מהם, והן בשל הפגיעה של הנסיגה בחיי החברה, בריאותו, יציבותו התעסוקתית ועוד. בנוסף לנסיגה, קיימות התנהגויות נוספות האופייניות בדיכאון, כגון חיפוש תכנים המשקפים את תחושותיו של האדם (למשל שמיעת שירים דכאוניים) או שתיית אלכוהול. גם התנהגויות אלו עלולות להגביר את חומרת הדיכאון.

איך מאבחנים דיכאון?

שאלון בק לדיכאון הוא שאלון טוב לאבחון עצמי. השאלון נמצא בשימוש עשרות שנים, ונמצא מהימן במחקרים רבים. אם אתם חושדים בדיכאון, הצעד הראשון הוא מילוי שאלון בק לדיכאון. אין די בשאלון למילוי עצמי, הוא נותן לכם מושג טוב אם אתם בדיכאון, אך אינו מסייע להבין את הסיבות לדיכאון, האם קיימים מרכיבים נוספים פרט לדיכאון שחשוב להתייחס אליהם ועוד. כך למשל, יתכן ופגישה עם איש מקצוע תחשוף כי הדיכאון קשור לחוסר איזון בבלוטת התריס, או כי הוא נובע מהפרעת חרדה לא מטופלת. על כן, רצוי להתייחס לשאלון כצעד ראשון, אך להמשיך בבירור. גם אם מספר הנקודות שלכם בשאלון בק נמוך, אך אתם מרגישים שקיים קושי רציני, פנו לבירור מקצועי. בירור של דיכאון נעשה אצל איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, לרוב פסיכולוג, פסיכיאטר או עו”ס קליני. בבירור זה נבחן האם קיים דיכאון, ובמידה וכן, נבחנים הגורמים לדיכאון ומוצעת תוכנית טיפול מתאימה.

 

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

 

 

תפריט נגישות

Call Now Button