טיפול CBT

טיפול ב-OCD

OCD

OCD היא הפרעה עם פנים ובטויים רבים, שחלקם אינם גלויים למי שאינו מכיר את ההפרעה לעומק. לעיתים גם הסובלים מההפרעה מוצאים עצמם מתלבטים וזקוקים לעזרה כדי להבין איפה עובר הגבול, מתי מחשבה או פעולה היא “לגיטימית” ומתי מדובר בחלק מההפרעה והמשך העיסוק יוביל להגברת הקושי והסבל. בשל מורכבות ההפרעה, חשוב להגיע לא רק לסוג הטיפול הנכון, אלא גם למטפל המכיר ובקי בתחום.

טיפול CBT ב-OCD

נתחיל במהו הטיפול המתאים ב-OCD. הטיפול שהוכח כיעיל ביותר במחקרים רבים הוא טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). מטרת טיפול זה היא לתת כלים להתמודדות עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע פעולות כפייתיות ועל ידי כך להשיג שליטה טובה יותר על ההפרעה ולהפחית את חומרתה ואת השפעתה על החיים. לעיתים טיפול CBT מועיל די הצורך בפני עצמו, פעמים אחרות אין די בכך ויש צורך בשילוב טיפול תרופתי כדי להגיע לתוצאות טובות.

האם טיפולים פסיכולוגים אחרים מתאימים ל-OCD?

טיפולים פסיכולוגים אחרים, העוסקים בניתוח העבר, הבנת מקורות הקושי וכן הלאה יכולים להיות נהדרים במצבים אחרים, אך לא לסייע ב-OCD, כיוון שהפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה שמקורה ביולוגי. טיפול מעין זה דומה לניסיון לרפא סכרת או מחלת לב על ידי טיפול פסיכולוגי. אין ספק שיש השלכות פסיכולוגיות לחיים עם מחלת לב או סכרת וטיפול פסיכולוגי יכול לסייע מאוד בהתמודדות עם המחלה, אך יש צורך בטיפול קונקרטי במחלה עצמה. התייחסות למקור ה-OCD כפסיכולוגי עושה עוול במספר מובנים:

1. הטיפול לא יעיל די הצורך ועלול אף להזיק. שניים מהביטויים האפשריים של ההפרעה הם דישה בתכנים מסוימים או חיפוש אישורים, וטיפול פסיכולוגי יכול לשתף פעולה עם נטיות אלו. לדוגמא, הטיפול יכול לעסוק שוב ושוב בניתוח קשר רומנטי ושאלה אם הוא מתאים במקום לעזור לסובל מההפרעה להתמודד עם כך שאי אפשר להגיע לוודאות מוחלטת. לחילופין, הפסיכולוג יכול להפוך למקור נוסף לאישור והרגעה שהאדם לא חולה באיידס למשל או שלא פגע באיש, דברים שהוא כבר יודע אך מרגיש צורך כפייתי לאשר שוב ושוב.

2. טיפול המתמקד בהבנת העבר או בעבודה הקשר עם המטפל עלול ליצור אצל המטופל תחושה שמשהו בו, באישיות או בעבר שלו, לא בסדר, ושההפרעה נוצרה מליקוי זה. הדבר מוסיף נטל מיותר של אשמה ובושה.

3. טיפולים לא ממוקדים יכולים לסייע בכך שיתנו אומץ וכוחות להתמודד עם ההפרעה, אך אינם נותנים כלים קונקרטים להתמודדות. הדבר יכול ליצור תסכול וחוסר אמונה שיש משהו שיכול לעזור לי להתמודד עם האוסידי.

 

למידע נוסף צרו קשר או התקשרו 053-4213111

כיצד אני מטפלת ב-OCD

אני מטפלת קוגניטיבית התנהגותית בעלת ניסיון רב בטיפול ב-OCD, מהן שלוש שנים בבמרכז הישראלי לטיפול ב-OCD, מסגרת אינטנסיבית העוסקת אך ורק בטיפול ב-OCD. בשנים בהן אני עוסקת בטיפול עבדתי עם אנשים רבים עם OCD והפרעות טורדניות כפייתיות נוספות (כגון BDD וחרדת בריאות) ואני מכירה לפני ולפנים את ההפרעה על הבטיה וצורותיה השונות ומטפלת בכולן; החל מביטויים מוכרים יחסית כמו ניקיון כפייתי או בדיקות כפייתיות, ועד לביטויים פחות מוכרים כמו OCD המתרחש במחשבה בלבד (ללא טקסים פיזיים), שאלות חוזרות,קושי לקבל החלטות, אובססיות במערכות יחסים (ROCD) ועוד. כשאתם פונים אלי אתם יכולים לדעת שלא רק שאתם מטופלים בשיטת הטיפול הנכונה, אלא גם שסביר להניח שעבדתי עם אנשים עם קשיים דומים מאוד לשלכם, ושאני מכירה את הניואנסים הדקים של ההפרעה, היכרות שתאפשר לטיפול להיות מדויק ככל האפשר.

הטיפול ב-OCD הוא טיפול מובנה עם מרכיבים ברורים וקבועים, צורת טיפול זו מעוררת חשש אצל חלק מהמחפשים טיפול. הגישה שלי היא שמעבר ל-OCD, כל אדם מגיע לטיפול עם האישיות, הפחדים, הרצונות, נקודות החוזק והחולשה שלו, וטיפול שלא יתייחס למכלול יהיה לוקה בחסר. אומנם מטרת הטיפול היא להיות קצר ככל האפשר, והחלקים ההתנהגותיים בו הם קריטיים ולרוב לא ניתן לוותר עליהם, אולם יש מקום לגמישות. לעיתים עדיף שקצב הטיפול יהיה יותר איטי, לעיתים חלקים קוגניטיביים יכולים להוביל לשינוי גדול ואפשר להפחית את משקל החלק ההתנהגותי, לעיתים אפשר לסטות הצידה ולעסוק בהשפעת ההפרעה על התפיסה העצמית וכן הלאה. כמו כן, הגעתם לטיפול ב-OCD, אך אינכם משאירים את האישיות מחוץ לחדר ומביאים רק ההפרעה. חשוב שהאווירה בטיפול תהיה נעימה, שתרגישו בנוח לעבוד יחד, שיהיה מקום ליצירתיות, להומור, לפחדים, להתלבטויות, לכל מי שאתם.

הטיפול אינו נגמר בשעה הטיפולית. ההתמודדות האמיתית היא ביומיום, כשאתם צריכים ליישם בפועל את הכלים שלמדתם בפגישות. התמודדות זו אינה פשוטה ולכן המטרה היא להיות בקשר גם בין המפגשים . במסגרת הטיפול תתבקשו לעדכן באופן סדיר על התמודדותכם עם משימות הטיפול, ותקבלו ממני פידבק, תמיכה או תיקון והכוונה, שיסייעו לכם להתמיד וליישם את הכלים שאתם רוכשים בטיפול בצורה טובה.

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

תפריט נגישות

Call Now Button