טיפול CBT

מהו טיפול CBT

טיפול CBT

טיפול (CBT (cognitive behavioral therapy או בעברית טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול פסיכולוגי ממוקד. טיפול זה משלב שני סוגי טיפולים: טיפול המתמקד בשינוי דפוסי התנהגות, וטיפול המתמקד בשינוי מחשבות (הקרויות קוגניציות, ומכך טיפול קוגניטיבי). טיפול CBT צמחו כאלטרנטיבה לטיפולים הפסיכולוגיים שהיו קיימים עד אז, שחתרו להשיג שינוי דרך הקשר הטיפולי, הבנת העבר, פרשנויות וכן הלאה (אין לי יומרה להסביר טיפולים אלו במספר מילים, המתעניינים יכולים לחפש ולקרוא על טיפול דינאמי). טיפולים אלו נטו להיות ממושכים, לרוב מספר שנים. טיפולי CBT הציגו מודל אחר. מרכז הטיפול אינו הקשר הטיפולי או העבר, אלא ידע וטכניקות. למה הכוונה?

עקרונות מנחים בטיפול CBT

המחשבה המנחה בטיפול CBT היא שכיוון שהמצוקה של המטופל נמצאת בהווה ונובעת מקשיים ספציפיים, הטיפול צריך להתמקד אף הוא בהווה וללמד את הפונה לטיפול פסיכולוגי איך להתמודד עם הקשיים שפוגעים בחייו. ההנחה היא שגם אם יש מקורות בעבר שתרמו לקושי או יצרו אותו, ההתנהגות והחשיבה של האדם בהווה הן שמאפשרות לו להתקיים, ולכן הטיפול צריך לכוון לשנות אותם. ניקח לדוגמא אדם הסובל מדיכאון. ההתנהגות שלו תהיה פסיבית: יתכן והוא ישן שעות ארוכות, ימעיט בפעולות אקטיביות כמו פגישות עם חברים או ספורט, יתכן ויזניח את ביתו או את עצמו. החשיבה שלו תהיה פסימית והוא יטה לביקורת עצמית חריפה. בהחלט סביר להניח שיש דברים בעברו שתרמו או הובילו לפיתוח דפוסי חשיבה שליליים לגבי עצמו, שהובילו בתורם להתנהגות שתוארה. אולם, כיום החשיבה וההתנהגות הפכו לבעיות בפני עצמן, וגם אם יבין את העבר ויעסוק בו, הוא ימשיך לסבול כל עוד התנהלותו לא תשתנה.

טיפול CBT גורס כי לחשיבה ולהתנהגות השפעה עצומה, לשני הכיוונים. גם אדם שאינו מדוכא יתחיל להיות מדוכא אם ינהג ויחשוב לאורך זמן כמו האדם המדוכא (למשל לחפש ללא הרף פגמים בעצמו ולהאשים או לבוז לעצמו בשל פעמים אלו, להסתגר בבית ולהימנע ממפגשים עם חברים או ספורט, לפרש אמירות או מעשים חיוביים כלפיו בדרך שלילית…), ובצד השני אדם מדוכא שילמד להתנהג ולחשוב כמו אדם שאינו מדוכא יתחיל להרגיש טוב יותר באופן הדרגתי. טיפול CBT מכוון לשנות את ההתנהגותו והחשיבה במקביל. בחלק ההתנהגותי ינתנו לו הנחיות התנהגותיות שתואמות את מה שהוא יכול לבצע כרגע ואת תחומי העניין והשאיפות שלו. דוגמאות להנחיות התנהגותיות הן הסדרת השינה ללילה בלבד וללא יותר מ-8 שעות, פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע, מפגשים עם חברים, הכנת אוכל ותזונה סדירה ועוד (כמובן שבדיכאון חריף מטלות אלו יכולות להיות יותר מדי, והמטרות יהיו מותאמות למצב). בחלק הקוגניטיבי המטופל ילמד לשים לב למחשבותיו, לזהות מחשבות שפוגעות במצב רוחו, ולאמץ דפוסי חשיבה חיוביים וריאלים יותר. ניקח לדוגמא מחשבה שעוברת במוחה של מטופלת אחרי דייט עם בחור שהביע בה עניין: “זה זמני, עכשיו אני מוצאת חן בעיניו, אבל כשהוא יכיר אותי באמת הוא יזרוק אותי”. בטיפול היא תלמד לשים לב שהמחשבה יצרה אצלה תחושות שליליות כגון עצב, בושה או יאוש, ושלמעשה המחשבה אינה המציאות: היא אינה יודעת מה הבחור חושב עליה כעת, אינה יכולה לדעת מה יחשוב עליה בעתיד, וההנחה שלה שהוא יסיים את הקשר אינה מבוססת על המציאות אלא על הרגל מחשבתי שלה.

טיפול CBT בקשיים שונים

הדוגמא שנתתי התרכזה בדיכאון, אולם טיפול CBT מתאים לשלל מצבים וקשיים: הפרעות חרדה, OCD, הפחתת משקל, קושי ביצירת קשר זוגי, בעיות בתפקוד המיני, בעיות שינה ועוד. למעשה טיפול CBT מתאים ברוב המצבים בהם יש למחשבות ולהתנהגות תפקיד חשוב.

לכל הסובלים מהפרעה או קושי ספציפי יש מאפיינים משותפים, מעבר למאפיינים הייחודיים של כל אדם. מרבית האנשים עם דיכאון נוטים לחשוב מחשבות דומות, כך גם אנשים עם חרדה חברתית, OCD וכן הלאה. הכוונה כאן אינה רק לאנשים העונים על הקריטריונים לקבלת אבחנה פסיכיאטרית, אלא גם אנשים הסובלים ממצב רוח ירוד לאורך זמן, אנשים שהערכתם העצמית לוקה בחסר, אנשים שמרגישים שלא בנוח במצבים חברתיים מסוימים וכן הלאה. לאורך השנים מטפלים וחוקרים למדו את דפוסי החשיבה וההתנהגות המשותפים לרבים מהסובלים מאותו קושי, ופיתחו פרוטוקולים טיפוליים שמתייחסים למאפייניים אלו. הפרוטוקולים הטיפוליים מאפשרים לפסיכולוגים הבקיאים בהם לתת באופן מהיר מידע והתייחסות מועילים למטופל כבר בתחילת הטיפול, עוד לפני שהם מכירים לעומק. הדבר דומה לטיפול בבעיה רפואית, אומנם כל חולה הוא שונה, אבל יש גם מאפיינים דומים לכל המקרים של שפעת למשל, והדבר מאפשר מתן טיפול מיידי עם סבירות גבוהה לסייע. מעבר למאפיינים המשותפים לכל הסובלים מאותו קושי, לכל אדם יש את הייחוד שלו, וטיפול CBT טוב יתייחס הן לחלקים האוניברסליים והן לדפוסי החשיבה וההתנהגות הייחודיים של כל אדם.

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

תפריט נגישות

Call Now Button