טיפול CBT

דיכאון אחרי לידה: מהו, ולמה חשוב לזהותו?

דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה. שמעת כנראה את השם הזה, ואם את או אתה קוראים כאן, כנראה שאתם חוששים שאתם או אדם קרוב סובלים מכך. במאמר הבא נתן מידע על דיכאון אחרי לידה שיסייע לכם להבין האם זה המצב.

למה חשוב לדעת אם מדובר בדיכאון אחרי לידה?

התקופה שאחרי הלידה היא תקופה קשה עבור נשים רבות*. בתקופה זו קיימים קשיים ואתגרים רבים: התאוששות מהלידה, שינויים חדים ברמות ההורמונים המשפיעים על מצב הרוח, מחסור עצום בשעות שינה, טיפול אינטנסיבי בתינוק והקשיים הכרוכים בו, התלות המוחלטת והעדר העצמאות, שינויים ביחסים עם בני משפחה ועוד ועוד. כל הגורמים הנ”ל חוברים יחד ויוצרים אצל חלק מהנשים קושי המוביל לעצב, עצבנות, דאגות, שינויים בתפקוד. תחושות ושינויים אלו יכולים להפוך את התקופה למאתגרת, וליווי מקצועי יכול לסייע סיוע שערכו לא יסולא בפז  ולשנות את חווית הכניסה להורות. אולם, לא מדובר במצב המחייב התייחסות מיידית.

בניגוד לאמור לעיל, דיכאון לאחר לידה גורם סבל עצום ועלול להימשך פרק זמן ניכר אם אינו מטופל. מעבר לסבל, דיכאון אחרי לידה עלול לפגוע ביכולתה של האם לטפל בילד, מפגיעה מינורית ועד חוסר יכולת לטפל. במקרים חריפים הדיכאון יכול להוביל אף לאובדנות. בנוסף להשלכות המיידיות דיכאון אחרי לידה שאינו מטופל במהירות עלול להוביל להשלכות ארוכות טווח על הסובלת ממנו ומשפחתה, למשל להשפיע לשלילה על חווית ההורות שלה, לגרום לפגיעה בתחושת המסוגלות שלה כאם, להוביל לקונפליקטים בזוגיות עד לכדי גירושין ועוד. הן מבחינת ההגדרה הרפואית שלו והן מבחינת השלכותיו, דיכאון הוא מצב רפואי, ויש להתייחס ולטפל בו כפי שהייתם מתייחסים למצב רפואי רציני אחר אצל האם או התינוק.

מהו דיכאון אחרי לידה?

מבחינת ההגדרה הפסיכיאטרית ההבדל בין דיכאון לדיכאון אחרי לידה הוא התזמון. בפועל, קיימים הבדלים נוספים בין דיכאון לדיכאון אחרי לידה ואנחנו נתייחס כאן לתמונה של דיכאון אחרי לידה ולא להגדרות המערכת הפסיכיאטרית.

כשחושבים על דיכאון התמונה שעולה בראש בדרך כלל היא עצב, בכי, הסתגרות וחוסר תפקוד. זוהי אכן התמונה אצל חלק מהסובלות מדיכאון אחרי לידה, אך דיכאון אחרי לידה יכול ללבוש צורות שונות. ראשית, ברמת הרגש מצב רוח ירוד, דכדוך או אובדן הנאה מדברים שהאישה נהנתה מהם בעבר הם קריטריונים הכרחיים בדיכאון אחרי לידה. אולם מעבר לכך הדיכאון יכול מאופיין גם בחרדה, אשמה, תחושת חוסר אונים, עצבנות או כעס שיכולים להיות מרכזיים בחוויה לא פחות מהעצב והדכדוך.

ברמת ההתנהגות, בחלק מהמקרים דיכאון אחרי לידה מוביל לפגיעה מהותית בתפקוד, כשהאם אינה מצליחה לטפל בעצמה ובתינוק, או שהטיפול לוקה בחסר בצורה מהותית. דוגמאות לכך הן אם שניגשת לתינוקה הבוכה אחרי פרק זמן ארוך, אם שאינה מתקלחת או מחליפה בגדים בתדירות מספקת. פעמים אחרות התפקוד אינו נפגע, אך הוא נעשה בצורה מכנית, כשהאם מכריחה את עצמה לתפקד כיוון שאינה רואה אופציה אחרת. מעבר לרמת הטיפול, הדיכאון יכול להתבטא בדרכים שונות בהתאם לעוצמת הדיכאון והרגשות הדומיננטיים בו. כך למשל, אצל אישה אחת דיכאון אחרי לידה יכול להתבטא בבכי רב, התכנסות, הימנעות מדיבור עם אחרים וצמצום הפעילות למינימום ההכרחי. אחרת יכולה להיות מתוחה ו”על הקצה”, כשהיא מתפקדת כאילו היא נמצאת תחת אש באופן תמידי. היא יכולה להגיב בבהלה או בעצבנות לבכי של התינוק, להתפרץ ולכעוס בקלות, ולבצע פעולות טיפול בתינוק ופעולות אחרות בבהילות וחוסר נינוחות.

ברמת החשיבה נשים החוות דיכאון אחרי לידה יכולות לתפוס עצמן כלא מסוגלות להתמודד עם המצב, להאשים את עצמן, להיות ביקורתיות לגבי תפקודן. הן יכולות לחוות חרטה, להצטער על כך שבחרו להיות אמהות ולייחל שאיכשהו דברים ישובו לקדמותם. לעיתים הן מייחלות למוות וחוסר קיום, כשהמחשבות יכולות להיות בגדר פנטזיה על העלמות או מחשבות קונקרטיות על מוות המלוות לעיתים במחשבות או תוכניות אובדניות. החשיבה יכולה להתרכז בסבל שהאישה חווה, דישה בלתי פוסקת בכמה רע לה, לעיתים בניסיון שנידון לכישלון להבין ולפתור זאת. החשיבה יכולה ללכת לעבר או לעתיד, כשהיא צבועה בהלך הרוח הנוכחי של האישה. היא יכולה להסתכל על חייה עד כה ו”להבין” שהיא כישלון, או להסתכל על העתיד ולנבא שלעולם לא תסתגל לאמהות (או לאמהות לילד נוסף) ותחווה אומללות במשך שנים ארוכות.

איך אפשר לדעת אם מדובר בדיכאון אחרי לידה?

שאלון אדינבורו הוא כלי יעיל שפותח למדידת דיכאון אחרי לידה. מילוי שאלון זה יאפשר לדעת בסבירות גבוהה אם את סובלת מדיכאון אחרי לידה. אם התוצאה באדינבורו היא מעל 10, יש לפנות לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש, פסיכולוג, עו”ס קליני או פסיכיאטר על מנת לבחון את המצב בצורה מדויקת יותר.

גם אם התוצאה בשאלון אדינבורו אינה מעידה על דיכאון ואת מרגישה שקיימת בעיה, או שאנשים סביבך סבורים שקיימת בעיה, חשוב לפגוש איש מקצוע במהירות האפשרית. קיימים ביטויים לא טיפוסיים של דיכאון, וקיימים מצבים אחרים העלולים לפגוע בך כמו חרדות או OCD אחרי לידה. חלק ממצבים אלו, למשל דיכאון פסיכוטי אחרי לידה, עלולים להיות מסוכנים ומחייבים התייחסות דחופה.

*ההתייחסות היא בנקבה בשל השכיחות הגבוהה יותר של קשיים אלו אצל נשים, וכיוון שכיום לרוב נשים נמצאות בחופשת לידה ומטפלות בתינוק ולכן השינויים בחייהן דרמטיים יותר. אולם, כמובן שגם גברים חווים קשיים בתקופה זו וחלקם סובלים מדיכאון אחרי לידה, ומאמר זה רלוונטי גם עבורם.

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

תפריט נגישות

Call Now Button