טיפול CBT

כיצד מתבצע טיפול בחרדה חברתית אצלי?

טיפול בחרדה חברתית

במאמר זה אסביר איך מתבצע הטיפול בחרדה חברתית מבחינה פרקטית. אתם מוזמנים לקרוא כתבות נוספות שלי בנושא חרדה חברתית אם אתם מעוניינים להבין לעומק מהי חרדה חברתית וללמוד על הטיפול בה.

משך הטיפול בחרדה חברתית

קיימים סוגים שונים של טיפולים בחרדה חברתית. אני עובדת בגישה שנקראת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שיטת טיפול פסיכולוגית המתמקדת בסימפטומים ומטרתה לתת כמה שיותר מהר כלים להתמודדות. משך הטיפול קצר יותר מבשיטות שאינן מתמקדות ספציפית בחרדה החברתית אלא עוזרות למטופל להבין את עצמו טוב יותר, לפתור קונפליקטים פנימיים ועל ידי כך להגיע לשינוי בכל תחומי החיים, בין היתר גם בחרדה החברתית לאחר טיפול שנמשך לרוב שנים.

משך טיפול CBT בחרדה חברתית משתנה מאדם לאדם. ברמות מתונות או בינוניות של חרדה חברתית, כשלמטופל יש מוטיבציה לעבוד בין הפגישות, 3-6 חודשים הם זמן סביר לטיפול. במידה והחרדה קשה או קיצונית, אם קיימת פגיעה עמוקה בדימוי העצמי, הפרעות נוספות מלבד החרדה החברתית ומצבים נוספים שהופכים את הטיפול למורכב יותר, הטיפול יכול להיות ממושך יותר ולהגיע לשנה, שנתיים או אף יותר. בכל מקרה, המטרה היא להגיע לשיפור כמה שיותר מהר, בהתאם למצב וליכולת של הפונה לטיפול.

תדירות המפגשים הטיפוליים

לרוב המפגשים מתקיימים אחת לשבוע בתחילת הטיפול, וככל שהמטופל רוכש יותר שליטה על המצב והחרדה החברתית פוגעת פחות בחייו, תדירות המפגשים הולכת ופוחתת עד לסיום הטיפול. לעיתים יעלה צורך ביותר ממפגש אחד לשבוע, בין אם מצידי או מצד מטופל שרוצה להתקדם מהר יותר. בחלק מהמקרים ההחלטה תהיה משותפת, ובמקרים אחרים, אם דעתי תהיה שהטיפול לא יהיה יעיל בדרך מסוימת, ההחלטה תהיה בידי.

כיוון שהחיים הם דינאמיים, סביר להניח שבמשך החיים יהיו נקודות קושי גם לאחר סיום הטיפול. לכן, גם לאחר סיום הטיפול ניתן להגיע במידת הצורך לפגישה או מספר פגישות לצורך התמודדות עם מצבים חדשים, עם או בלי קשר לחרדה החברתית.

עבודה עצמית על חרדה חברתית בין הפגישות

החיים האמיתיים הם לא בטיפול, אלא בשאר הזמן, וגם אם יהיו תובנות והבנות מרהיבות בטיפול, אם לא יהיה שינוי בשאר הזמן – לא עשינו דבר. לאחר מספר פגישות של היכרות והבנת המודל של חרדה חברתית, מתחילה העבודה בפועל בין הפגישות. בסוף כל פגישה המטופל מקבל משימות לעבודה עצמית. הן יכולות לכלול עבודה על החשיבה (למשל תיעוד מחשבות שליליות ויצירת אלטרנטיבות), על ההתנהגות (למשל חשיפה יזומה ומונחית למצבים חברתיים שיוצרים חרדה) או גם וגם. חשוב להבין שללא עבודה בין הפגישות לא יהיה כל שינוי, ועבודה חלקית תאט את קצב השינוי ועלולה לפגוע בתוצאות.

לאור חשיבות העבודה, וכיוון שפעמים רבות, בעיקר בתחילת הטיפול, עזרה, הכוונה ותמיכה הן חשובות מאוד, יש צורך בדיווחים וקשר בין הפגישות. הדיווחים נעשים לרוב במייל, ומאפשרים לכם לקבל מענה גם בין הפגישות. אופי הדיווח ותדירותו מסוכמים במהלך הטיפול ויכולים להיות שונים בשלבי טיפול שונים.

למי טיפול CBT בחרדה חברתית אצלי מתאים?

אני מטפלת בבוגרים ובני נוער המעוניינים ויכולים להבין את הטיפול ולהתמיד בביצוע מטלות הטיפול. בתחילת הטיפול נבדקת ההתאמה לטיפול. במידה ואעריך כי אני יכולה לתת מענה טוב, אשמח להתחיל בטיפול. קיימים מצבים בהם אני לא הכתובת המתאימה ביותר, במקרים אלו אפנה לגורמים טיפוליים אחרים שיוכלו לתת מענה טוב יותר. מצבים אלו יכולים לכלול לדוגמא: קיום מצב פסיכיאטרי נוסף או התמכרות המצריכים אשפוז, טיפול אינטנסיבי או גמילה. סיכון לחיי המטופל. טיפול CBT  אינו הטיפול המתאים ביותר.  גורמים אלו ונוספים שיתפתחו או יתגלו במהלך הטיפול יכולים להוביל להפסקתו. חוסר עמידה או עמידה לא מספקת במשימות הטיפול, או התנגדות לטיפול תרופתי כשהטיפול אינו צולח בלעדיו יכולים להוביל לסיום הטיפול, כיוון שאין טעם (ולדעתי הדבר אינו הוגן כלפי המטופל) להמשיך בטיפול שאינו מסייע.

סיום טיפול או אי התחלת הטיפול אינם בהכרח תמידיים. במידה וחל שינוי במצב שלא אפשר עבודה על החרדה החברתית, או שהמוטיבציה השתנתה והאדם חוזר כשהוא מוכן לעבוד, אפשר בהחלט לנסות שוב לחזור לטיפול.

טיפול תרופתי בחרדה חברתית  

השאלה אם יש צורך בטיפול תרופתי היא שאלה מורכבת ואענה עליה במאמר נפרד. בגדול עמדתי היא שבמקרים רבים טיפול תרופתי יכול לעזור אך אין בו חובה, ובחלק מהמקרים רוב הסיכויים שהטיפול לא יעזור ללא טיפול תרופתי. במידה והוחלט לנסות טיפול תרופתי תקבלו המלצה על מספר פסיכיאטרים ותוכלו לבחור ללכת לאחד מהם או לפסיכיאטר לפי בחירתכם (ההסתייגות לכך היא שבמידה והטיפול שתקבלו לא יהיה הולם לדעתי, אבקש שתעברו לפסיכיטאר אחר). לתפיסתי יש חשיבות רבה לתיאום בין הטיפול התרופתי לטיפול הפסיכולוגי, ולכן במידה ואתם פונים לטיפול פסיכיאטרי תתבקשו לחתום על טפסי ויתור סודיות שיאפשרו לפסיכיאטר ולי להיות בקשר על מנת שהטיפול יהיה יעיל (הקשר יהיה בהסכמתכם וידיעתכם בלבד, וניתן להגבילו בזמן).

מתעניינים בטיפול? השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם. 
כמו כן ניתן ליצור קשר במספר 053-4213111.

אם אין מענה נא לשלוח הודעת SMS.

שם

דואר אלקטרוני

טלפון

תוכן ההודעה