טיפול CBT

כיצד מתבצע טיפול בחרדה חברתית?

טיפול CBT לשינוי נקודת המבט

במאמר זה אסביר איך מתבצע הטיפול בחרדה חברתית מבחינה פרקטית. אתם מוזמנים לקרוא כתבות נוספות שלי בנושא חרדה חברתית אם אתם מעוניינים להבין לעומק מהי חרדה חברתית וללמוד על הטיפול בה.

משך הטיפול בחרדה חברתית

קיימים סוגים שונים של טיפולים בחרדה חברתית. אני עובדת בגישה שנקראת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שיטת טיפול פסיכולוגית המתמקדת בסימפטומים ומטרתה לתת כמה שיותר מהר כלים להתמודדות. משך טיפול CBT בחרדה חברתית משתנה מאדם לאדם. ברמות מתונות או בינוניות של חרדה חברתית, כשלמטופל יש מוטיבציה לעבוד בין הפגישות, 3-6 חודשים הם זמן סביר לטיפול. במידה והחרדה קשה או קיצונית, אם קיימת פגיעה עמוקה בדימוי העצמי, הפרעות נוספות מלבד החרדה החברתית ומצבים נוספים שהופכים את הטיפול למורכב יותר, הטיפול יכול להיות ממושך יותר ולהגיע לשנה, שנתיים או אף יותר. בכל מקרה, המטרה היא להגיע לשיפור כמה שיותר מהר, בהתאם למצב וליכולת של הפונה לטיפול.

תדירות המפגשים הטיפוליים

לרוב המפגשים מתקיימים אחת לשבוע בתחילת הטיפול, וככל שהמטופל רוכש יותר שליטה על המצב והחרדה החברתית פוגעת פחות בחייו, תדירות המפגשים הולכת ופוחתת עד לסיום הטיפול. כיוון שהחיים דינאמיים, סביר להניח שבמשך החיים יהיו נקודות קושי גם לאחר סיום הטיפול. לכן, גם לאחר סיום הטיפול ניתן להגיע  לפגישה או מספר פגישות לצורך התמודדות עם מצבים חדשים, עם או בלי קשר לחרדה החברתית.

עבודה עצמית על חרדה חברתית בין הפגישות

החיים האמיתיים הם לא בטיפול, אלא בשאר הזמן, וגם אם יהיו תובנות והבנות מרהיבות בטיפול, אם לא יהיה שינוי בשאר הזמן – לא עשינו דבר. לאחר מספר פגישות של היכרות והבנת המודל של חרדה חברתית, מתחילה העבודה בפועל בין הפגישות. בסוף כל פגישה המטופל מקבל משימות לעבודה עצמית. הן יכולות לכלול עבודה על החשיבה (למשל תיעוד מחשבות שליליות ויצירת אלטרנטיבות), על ההתנהגות (למשל חשיפה יזומה ומונחית למצבים חברתיים שיוצרים חרדה) או גם וגם. חשוב להבין שללא עבודה בין הפגישות לא יהיה כל שינוי, ועבודה חלקית תאט את קצב השינוי ועלולה לפגוע בתוצאות.

לאור חשיבות העבודה, וכיוון שפעמים רבות, בעיקר בתחילת הטיפול, עזרה, הכוונה ותמיכה הן חשובות מאוד, יש צורך בדיווחים וקשר בין הפגישות. הדיווחים נעשים לרוב במייל, ומאפשרים לקבל מענה גם בין הפגישות. אופי הדיווח ותדירותו מסוכמים במהלך הטיפול, ויכולים להיות שונים בשלבי טיפול שונים.

למי טיפול CBT בחרדה חברתית אצלי מתאים?

אני מטפלת בבוגרים ובני נוער המעוניינים ויכולים להבין את הטיפול ולהתמיד בביצוע מטלות הטיפול. בתחילת הטיפול נבדקת ההתאמה לטיפול. במידה ואעריך כי אני יכולה לתת מענה טוב, אשמח להתחיל בטיפול. קיימים מצבים בהם איני הכתובת המתאימה ביותר, במקרים אלו אפנה לגורמים טיפוליים אחרים שיוכלו לתת מענה טוב יותר. 

מתעניינים בטיפול CBT?  צרו קשר:
yaellevk@gmail.com
053-4213111 אם איני זמינה טלפונית, נא לשלוח וואטסאפ או SMS

 

תפריט נגישות

Call Now Button