טיפול CBT

מהי חרדת בריאות?

חרדת בריאות

חרדת בריאות או היפוכונדריה היא דאגה מופרזת לגבי הבריאות. החרדה יכולה להיות לגבי מחלה מסוימת, למשל פחד לחלות בסרטן או במחלה ניוונית או פחד שתפקוד גופני מסוים אינו תקין. בין אנשי מקצוע קיים ויכוח האם חרדת בריאות שייכת לקבוצת הפרעות הקשורות לעיסוק בגוף, חלק מחרדה כללית המתבטאת הדאגנות מופרזת, או חלק מהפרעות טורדניות כפייתיות. מנסיוני לרוב חרדת בריאות היא הפרעה טורדנית כפייתית העוסקת בבריאות, ולכן לרוב הטיפול דומה לטיפול ב-OCD, כשהתוכן הוא שלמות הגוף.

איך חרדת בריאות נראית?

אנשים עם חרדת בריאות קשובים יתר המידה לגופם ולמידע בנושא בריאות. להלן דוגמאות למספר התנהגויות נפוצות אצל אנשים עם חרדת בריאות:

מודעות ותשומת לב מוגברת לשינויים גופניים ופירוש שלילי או קטסטרופאלי שלהם. למשל תשומת לב לריכוז, עייפות, שינויים במשקל וראייתם כראייה לכך שאולי הם חולים במחלה מסוכנת.

התייעצות תכופה עם רופאים, או ההיפך, הימנעות מהתייעצות עם רופאים מפחד שהבדיקה תכאיב, שיתגלה ממצא בעייתי או שהחרדה תוגבר עם ההליכה לרופא.

קריאה אינטנסיבית על סימפטומים שגילו אצלם ו"היתפסות" על מידע שלילי תוך סינון מידע לא מאיים. למשל קריאה על כאבי ראש, פחד עז כתוצאה מכתבה על גידול סרטני ומחשבה רבה על הנושא מחד, ומתן משקל נמוך למידע לפיו כאבי ראש הם נורמליים מצד שני.

הימנעות ממאכלים, משקאות וחומרים שונים מפחד שיזיקו לבריאות. למשל הימנעות טוטאלית מקפה, בשר ואלכוהול, או אף מקירבה לאנשים שאוכלים/שותים דברים אלו.

הקפדה יתרה, ללא חריגות, על התנהגויות מסוימות ופחד אם נאלצים לשנות אותן. למשל חרדה עזה אם ישנים פחות שעות ממה שרואים כחיוני, אם הביצועים בחדר כושר היו פחות טובים מהרגיל, אם אכלו תפריט שונה ממה שהגדירו לעצמם כבריא או הכרחי.

בדיקות גופניות עצמיות תכופות. למשל בדיקת המשקל, סקירת העור כדי לבחון נקודות חן קיימות ולראות אם התווספו חדשות, בחינת הצואה כדי לראות שאין בה דם.

פחד שהיתקלות במידע על מחלות או אנשים עם מחלות יוביל לכך שהם יחלו בעצמם. ראיית כתבה על מיגרנות עלולה להוביל לכך שהם יפתחו מיגרנה, מעבר ליד סניף של הועד למלחמה באיידס עלול להוביל לכך שהם יחלו באיידס ועוד.

שיחות תכופות בנושא כדי לראות איך אחרים רואים את מצבם, לקבל מידע על אחרים שהרגישו סימפטומים דומים. לפעמים השיחות מתמקדות באנשים שחלו במחלות שהם חוששים מהן, תוך השוואת הסימפטומים שהם מרגישים למה שאותם אנשים עברו בשלבים מוקדמים.

למידע נוסף צרו קשר או התקשרו 053-4213111

השפעת חרדת הבריאות על החיים

עבור אנשים ללא חרדת בריאות נראה שהשפעת חרדת בריאות על החיים היא מוגבלת מאוד, אך ורק במצבים בהם מרגישים רע או צריכים להתמודד עם בדיקות רפואיות. בפועל ההשפעה היא נרחבת מאוד. אנשים עם חרדת בריאות חושבים על הנושא זמן רב מדי יום, העלול להגיע לשעות ארוכות מדי יום, או להיות נוכח כל הזמן ברקע, גם כשהם מתרכזים בדברים אחרים. החשש ממחלה יכול להיות נוכח בכל פעולה יומיומית: מה לאכול, כמה שעות לישון, איך לבלות את שעות הפנאי, בחירת בן או בת הזוג ועוד. כך למשל, מספר יובל, בן 30, הסובל מחרדת בריאות:

"המחשבות נמצאות שם כל הזמן. גם כשאני מנהל שיחה ונראה שאני מרוכז בה, יש קו מחשבה שני שטוחן ללא הרף את שאלת השאלות: האם אני חולה בסרטן. מחשבות אלו מקשות עלי להתרכז, מעוררות חרדה ומדכאות אותי. בעבר טסתי לחו"ל אחת לשנה, והנסיעות האלה היו דבר שחיכיתי לו ונהניתי ממנו כל כך. היום אני פוחד אפילו לנסוע מרחק של מספר שעות מהבית – מה יקרה אם ארגיש לא טוב ואצטרך ללכת לבית חולים? אני לא מוכן לקחת את הסיכון, ועל נסיעות לחו"ל אין מה לדבר. אני פוחד להכניס לגוף שלי רעלים, אז הפסקתי לאכול מזון מעובד, בשר, קפאין, אלכוהול, מה שצמצם מאוד את אפשרויות הבילוי שלי. אנשים מדברים בסלולרי בלי להבין עד כמה זה מסוכן. כל פעם שמישהו מדבר לידי אני מרגיש כעס על כך שהוא מסכן אותי ואימה, ומתרחק ככל שאני יכול. כמובן שאני כמעט לא מדבר בנייד, אם אני חייב אני מדבר ברמקול ומקצר את השיחה כמה שיותר. הפחד נמצא ברמה סטטית שמאפשרת לי לשרוד, אבל מדי פעם, למשל אם אני רואה כתבה על סרטן, אם יש לי כאב בטן, אם לא הצלחתי להתרחק מדברים מסוכנים ועוד הרבה מצבים אחרים, רמת הפחד מזנקת ואני מרגיש שאני לא יכול להתמודד עם זה. לפעמים אני הולך לרופא, למרות שאני כבר יודע שזה לא עוזר, כל הרופאים מתייחסים אלי כמו משוגע. פעמים אחרות אני פשוט כל כך מדוכא, חרד וחסר אונים שאני לא מגיע לעבודה, מסתגר בבית ומנסה לישון כמה שיותר כי אין לי כוח להיות בראש שלי"

מתעניינים בטיפול? השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם. 
כמו כן ניתן ליצור קשר במספר 053-4213111.

אם אין מענה נא לשלוח הודעת SMS.

שם

דואר אלקטרוני

טלפון

תוכן ההודעה